Apie baldus ↓ » Virtuvės baldai

Apie patogią virtuvę Jūsų namuose (Išplanavimas, zonos)
Apie patogią virtuvę Jūsų namuose (Išplanavimas, zonos)

Virtuvė - tai namų vieta, kurioje neišvengiamai praleidžiame daug laiko.

Juk būten joje prasideda mūsų rytas ruošiant kavą ar arbatą, o vakare, po darbų, visi susirenkame vakarienės.

Pagrindinė virtuvės funkcija - maisto ruošimo, bet neretai virtuvė tampa bendra erdve su svetaine, ji stilistiškai vis labiau priartinama prie bendro namų interjero, todėl ji tampa artimųjų ir draugų susibūrimo vieta. Būtent dėl šios priežasties reikia išlaikyti darną tarp virtuvės baldų patogumo - praktiškumo ir dizaino.

 

Apgalvotas virtuvės baldų ir virtuvinės technikos išdėstymas leis maistą gaminti lengvai, o tinkamai parinkti ir pritaikyti konkretiems poreikiams baldai padės jaustis patogiai ir jaukiai.
Vadovaudamiesi šiais paprastais patarimais, galėsite optimaliau išsirinkti tinkamus virtuvės baldus.

Virtuvę naudinga skirstyti į zonas. Paprastai išskiriamos šios zonos:
Maisto produktų zona. Šioje zonoje laikomi konservuoti arba ilgalaikiai produktai (tokie kaip cukrus, miltai, ryžiai ir pan.), stovi šaldytuvas.

Indų laikymo zona. Šioje zonoje laikomi įvairūs, indai ir įrankiai, kiti reikalingi prietaisai, puodeliai, stiklinės.

Valymo zona. Į šią zoną įeina kriauklė, indaplovė, šiukšliadežė, spintelė indams bei valymo ir plovimo priemonėms.

Ruošos zona. Čia vyksta įvairūs procesai prieš kepant ar verdant. Laikomi įvairūs puodai, talpos, įrankiai. Gaminimo zona. Čia stovi viryklė, gartraukis, mikrobangų krosnelė, kai kurie puodai ir keptuvės, jeigu juos čia laikyti patogiau.

Tinkamas zonavimas leis viską turėti po ranka jums patogiu metu. Taip pat į virtuvę užsukęs tas šeimos narys, kuris virtuvėje paprastai yra retas svečias, galės intuityviai orientuotis, kurioje vietoje kurio produkto ar įrankio ieškoti.

 

Virtuves zonos

Virtuvės baldų išdėstymo variantai

Yra šeši pagrindiniai virtuvės išdėstymo variantai: virtuvė palei vieną sieną, virtuvė palei dvi sienas, L formos virtuvė, U formos virtuvė, G formos (su pusiasaliu) virtuvė ir virtuvė su sala

Nepriklausomai nuo to, kokio tipo virtuvę jūs pasirinksite, jos patogumą lems teisingas šių zonų išdėstymas.

  • Virtuvė palei vieną sieną – tai toks virtuvės išdėstymo variantas, kai visos zonos išsidėsto išilgai vienos sienos, viduryje yra plovimo/maisto ruošimo zona. Tai vienas populiariausių virtuvės išplanavimo variantų.Kokias problemas mums sukeltų kitoks zonų išdėstymas? Taigi, patartina saugojimo zoną visada išdėstyti virtuvės gale. Tai sąlygoja paprasta priežastis: šioje zonoje yra šaldytuvas ir jeigu jį pastatytume virtuvės centre, tai suardytų vientisą darbinį paviršių, o mes nuolatos turėtume vaikščioti aplink jį. Dar viena dažnai daroma klaida – plovimo zonos išdėstymas virtuvės gale. Toks šios zonos išdėstymas sukelia mums nepatogumą: pasiėmus produktą iš šaldytuvo ir norint jį nuplauti, reikia nunešti jį į kitą virtuvės kampą įveikus visą virtuvę (normalaus dydžio virtuvėje atstumą sudarytų 4–5 metrai), o paskui grįžt atgal į virimo zoną. Taisyklingai išdėstytoje virtuvėje plautuvė yra pakeliui į maisto ruošimo zoną, todėl mums nereikia du kartus įveikti to pačio atstumo.

  • Virtuvė palei dvi sienas – tai variantas, kai šlapioji ir maisto ruošimo/virimo zonos išdėstomos palei vieną sieną, o šaldytuvas bei papildomi baldai, skirti daiktų sandėliavimui, palei kitą lygiagrečią sieną. Tokio tipo virtuvėje orkaitė ir mikrobangų krosnelė dažniausiai patalpinamos saugojimo zonoje.Šiame variante patartina, kad plautuvė ir kaitlentė/dujinė viryklė būtų palei vieną sieną, nes kitu atveju judėdami nuo plautuvės link darbinio paviršiaus, nuolatos varvinsite  lašus ant grindų.

  • L formos arba kampinė virtuvė -Labiausiai paplitęs virtuvės išplanavimas naujos statybos būstuose. Didelį šio išplanavimo populiarumą lėmė jo praktiškumas – kampinė virtuvė formuoja plotą valgomajam stalui. Be to, šis variantas yra tinkamas beveik kiekvienos virtuvės patalpai. Kalbant apie zonų išdėstymą, šlapiosios zonos dažniausia vieta čia – kampas. Net jei prieš planuodami virtuvę nesusimąstėte apie funkcinį trikampį, numatyti vietą plautuvei kažkur kitur tampa tiesiog neįmanoma, todėl kad ten jau savo vietą turi kitos zonos. Reikia pabrėžti, kad kampinėje virtuvėje atstumai tarp visų zonų yra praktiškai vienodi, todėl judėt reikia mažiausiai. Tačiau realybė ir praktiškoji gyvenimo pusė parodė, jos ne visada šis variantas yra patogus.

  • U formos virtuvė – tai virtuvė, kurioje baldai paskirstomi palei 3 sienas. Dažniausiai toje sienoje, prie kurios išdėstome plautuvę, yra ir langas – tokiu būdu yra užtikrinamas natūralus apšvietimas.

  • Virtuvė su sala tai bet kuri iš anksčiau minėtų konfigūracijų, su papildomu, žemų baldų, bloku, stovinčiu atskirai nuo kitų. Išpopuliarėjus virtuvės ir salono erdvių sujungimui, neliko sienos, tad reikėjo kito būdo kaip atskirti šias erdves. Ši funkcija ir buvo patikėta salai. Sala dažniausia tarnauja kaip papildomas darbinis paviršius.Tokio tipo virtuvės savo vietą suranda dideliuose namuose, nes be pakankamai daug vietos užimančios salos, reikia nepamiršti ir 120 centimetrų apėjimo aplink ją.

  • G formos (su pusiasaliu) virtuvė. Šis paskirstymo būdas padeda sutaupyti vietą, nes dažnai sala yra sujungiama su kitais palei sienas stovinčiais baldais. Tai vienas populiaresnių variantų interjeruose, kur virtuvė yra sujungta su svetaine. Toks virtuvės išdėstymo būdas yra kompaktiškesnis nei prieš tai mūsų aptartas. Tokio pobūdžio išplanavime pusiasalis dažnai tarnauja kaip atitvaras nuo salono. Be to, sala, nuo salono pusės, transformuojasi į pusbarį, kuriame dažnai savo vietą suranda viena iš šių zonų: šlapioji arba maisto virimo. Atstumai tarp visų funkcinių zonų išlieka vienodi.


Svarbiausi elementai virtuvėje vis dėlto yra viryklė, plautuvė ir šaldytuvas, todėl geriausia, jei žmogaus judėjimas tarp jų yra sklandus ir patogus. Patariama, jeigu leidžia virtuvės sprendimai, šiuos taškus sudėlioti trikampiu ar bent jau netoli vienas nuo kito.

 




Kadangi virtuvė pirmiausia skirta ruošti maistą, svarbiausiu kriterijumi lieka jūsų patogumas – atidžiai peržiūrėkite savo įrankius, maisto atsargas, įvertinkite, kuriose vietose juos laikote ir pamąstykite, kuriuos iš jų galima laikyti patogesnėse vietose.
Daugumą visų virtuvės reikmenų laikysite spintelėse ir stalčiuose. Viena iš tinkamai pasirinktų stalčių ar spintelių taisyklių – balduose turi būti užtektinai vietos, kad visi reikalingi daiktai laisvai sutilptų, stalčiai lengvai darinėtųsi, o daiktai atidarius dureles nekristų laukan. Renkantis verta atsižvelgti ir į dureles. Standartinės, įprastos į šoną atsidarančios durelės yra geras pasirinkimas, tačiau priklausomai nuo konkretaus atvejo, kartais geriau rinktis vertikaliai atsidarančias dureles, tai padės taupyti vietos arba tiesiog patogiau įrengti virtuvės baldų ansamblį. Svarbu, kad durelės nesidaužytų į kitus paviršius tuo atveju, jei patalpoje yra mažai vietos.
Gerai pagalvokite, kuriuose iš baldų jums bus patogiau stalčiai, o kuriuose spintelės. Atidarant spinteles esančias kelių aukštyje reikia susilenkti daugiau, nei atidarinėjant stalčius, todėl tai ilgainiui gali sukelti nepatogumų. Todėl racionaliausia spinteles įsirengti aukščiau, o žemiau naudotis lengvai ištraukiamais stalčiais.


Jei virtuvė itin maža, pagalvokite apie pakabinamas spinteles. Jos kabinamos tokiame aukštyje, kad galėtumėte lengvai pasiekti reikiamus įrankius ar produktus. Jeigu tarp spintelės viršaus ir lubų dar lieka vietos, o virtuvė maža, patartina išnaudoti ir šią erdvę. Čia galima dėti tuos daiktus, kurių paprastai prireikia kelis kart per metus – kadangi vieta sunkiau pasiekiama, nieko neprarasite. Kitas svarbus aspektas – baldų stalviršiai. Virtuvėje vienaip ar kitaip praleisite daug valandų ruošdami maistą, todėl svarbu, kad stalviršis būtų tinkamo aukščio – tiek, kad nereikėtų būti susilenkus. Stalviršį galima rinktis iš kelių variantų, pagal savybes, atsižvelgiant į tai, kaip gerai jis valomas ir kaip atsparus įbrėžimams. Jei turite mažai erdvės, išnaudokite stalviršį ir kitus baldų paviršius.






 

 





 ŠALTINIAI: Namų interjeras http://www.namuinterjeras.lt;Mano namai http://www.manonamai.lt